Agencja SP obniżyła rating Polski, złoty gwałtownie się osłabił

https://www.cryptocoinsnews.com/wp-content/uploads/2014/10/zloty-banknote.jpg

Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu „BBB plus“ z „A minus“ – podała agencja w piątkowym komunikacie. Perspektywa ratingu jest negatywna. Złoty gwałtownie się osłabił.

Od lutego 2015 r. perspektywa polskiego ratingu w S&P była pozytywna. „Od wygrania wyborów w październiku 2015 r., nowy polski rząd zainicjował różne działania legislacyjne, które naszym zdaniem osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji, jak wynika z naszej oceny instytucjonalnej“ – napisano w uzasadnieniu decyzji.

https://i0.wp.com/niespodzianka.pl/presents/0ab087733f8ada4e20a53bd797cf469b.jpg

Poszło głównie o zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych.

S&P poinformował, że perspektywa negatywna oznacza, iż w ocenie agencji istnieje „prawdopodobieństwo co najmniej jak jeden do trzech“, że w ciągu 24 miesięcy rating zostanie ponownie obniżony, „jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszą się bardziej od naszych obecnych oczekiwań“. Agencja obniżyła krótko- i długoterminowy rating w walucie krajowej do „A-/A-2“ z „A/A-1“.

https://apetcher.files.wordpress.com/2014/01/polish-zloty.jpg?w=479

Obniżenie ratingu spowodowało gwałtowne osłabienie złotego. Po godzinie 18 euro wyceniano na 4,48 zł, podczas gdy pół godziny wcześniej kurs EUR/PLN wynosił 4,42. Za dolara po godz. 18 płacono 4,08 zł, a za franka 4,09 zł.

Ministerstwo finansów nie chciało komentować sprawy. „W związku z decyzją agencji ratingowej Standard & Poor’s Ministerstwo Finansów informuje, że ogłosi komentarz w tej sprawie po zapoznaniu się z decyzjami pozostałych agencji ratingowych, które to decyzje mają być ogłoszone w dniu dzisiejszym“ – wyjaśniono w komunikacie MF.

https://i1.wp.com/img.interia.pl/biznes/nimg/k/p/Zloty_stracil_euro_dolara_5446006.jpg

Rating na poziomie BBB+ ma np. Hiszpania czy Meksyk.

Jeszcze w grudniu ub. r., gdy rozmawialiśmy z Marcinem Petrykowskim, dyrektorem regionalnym regionalny Standard & Poor’s na Europę Środkowo-Wschodnią, pytaliśmy, czy agencja nie zmieni ratingu ze względu na zapowiedzi nowego rządu. Wtedy tłumaczył:

„Mimo zmiany władzy fundamenty polskiej gospodarki pozostają stabilne. Rating opiera się na ocenie działań, które już miały miejsce, a na tę chwilę mieliśmy jedynie do czynienia ze zmianą osób piastujących najważniejsze stanowiska.“
Rozmowa money.pl z Marcinem Petrykowskim, dyrektorem S&P

Advertisements

Schlagwörter: , , , , , , , , , ,

%d Bloggern gefällt das: